Jack Russell Terrier

Země původu : Anglie

Země vývoje : Austrálie

Na tomto roztomilém psíku je nejpřitažlivější jeho povaha překypující inteligencí, nadšením a houževnatostí. Je to živý, ostražitý a aktivní terrier s bystrým a inteligentním výrazem.

Jack Russell terrier je opravdový přítel člověka. Při příchodu návštěvy sice štěká, ale tím to také končí. Návštěvníci bývají obvykle srdečně přivítáni s neskrývanou radostí: „Čím víc lidí, tím více zábavy!“

Historie

Jeden z anglikánských „loveckých duchovních“, reverend Jack Russell z Devonu, vytvořil toto plemeno na počátku 19.století a dal mu své jméno. Reverend byl nadšený lovec lišek a potřeboval ostrého psa s velmi bojovným duchem, který by stačil honičům a dokázal se vypořádat s protivníkem v podzemní noře. Když neloví Jack Russellův terrier lišky, milerád se jako specialista vypořádá s jakoukoli jinou škodnou.

Plemenný standard Jack Russell terriera

Oficiální standard FCI vydán : 14. 12. 2000 – číslo 345

Skupina FCI : 3. skupina – teriéři, sekce 2 – nízkonozí teriéři

Všeobecně: Jack Russell Terrier je silný, aktivní, hbitý a pružný pracovní pes s odvážnou povahou a pružným tělem střední délky. Jeho svižná chůze se hodí k jeho čilému výrazu.

Temperament: Smělý a nebojácný, přátelský a sebevědomý.

Výška a hmotnost: Ideální je výška mezi 25 a 30 centimetry, s hmotností v kilogramech rovnající se 1 kg na 5 centimetrů výšky v kohoutku. Pes o výšce 25 centimetrů má tedy vážit 5 kg a pes o výšce 30 cm 6 kg.

Srst a barva: Srst může být hladká, drsná a hrubá. Musí být odolná proti povětrnostním vlivům. Bílá by měla převažovat nad černými, tříslovými, či hnědými skvrnami.

Hlava: Lebka musí být plochá, středně široká, postupně se zužující k očím, přecházející v silný čenich s velmi silnými čelistmi. Stop musí být zřetelný, ale ne silně vyjádřený. Délka od stopu k nosu má být o trochu kratší, než od stopu k týlnímu hrbolu, svaly čelistí musí být dobře vyvinuté. Nos musí být černý. Dobře vyvinuté silné čelisti s pevně napojenými pigmentovanými pysky a s nůžkovým skusem, s pevnými zuby. Uši překlopené, nebo zavěšené, silné a velmi pohyblivé. Oči jsou malé a tmavé s bdělým výrazem. Nesmí být vypouklé. Oční víčka jsou dobře spojená. Okraje očních víček musí být černé.

Tělo: Krk je pevný a suchý, schopný dobře vyrovnávat postavení hlavy. Hrudník spíše hluboký než široký s dostatečnou vzdáleností od země. Spodní strana hrudníku se nachází, pokud jde o výšku, uprostřed mezi zemí a kohoutkem. Tělo je trochu delší než jeho výška, měřeno tak, že délka od kohoutku k nasazení ocasu je trochu delší, než vzdálenost od kohoutku k zemi. Hřbet je rovný. Žebra klenutá, po stranách oploštělá, takže hrudník se dá obejmout rukama - objem činí asi 40 až 43 cm. Bedra musí být krátká, pevná a svalnatá. Lopatky směřují šikmo a nejsou příliš osvalené. Hrudní končetiny jsou rovné od lopatek k prstům, z pohledu zepředu i ze strany a s dostatečnou délkou nadloktí, takže lokty stojí pod tělem. Předhrudí je jasně patrné. Pánevní končetiny jsou silné a svalnaté, vzhledem k plecím dobře vyvážené. Při pohledu zezadu jsou rovnoběžné. Dobré zauhlení kolen a nízko položená hlezna. Tlapky jsou malé, okrouhlé, pevné, se silnými nášlapnými polštářky. Prsty středně klenuté, ani vbočené ani vybočené. Pohybuje se přímo, pravidelně, volně, čile. V klidu může ocas viset. Při pohybu musí stát vzpřímeně.

Poznámka: Psi musí mít v šourku dvě normálně vyvinutá varlata.